Bolti gyurmák

Gyurmával sokféleképpen játszhatunk, így több dolgot is lehet tanulni vele. Alap a finommozgás, de ha mondókázva nyújtjuk a rétest, mindjárt a beszéddel is foglalkozunk, ha figurákat  vagy "süteményt" készítünk belőle, akkor a szerepjátékhoz jutottunk el, és formázás közben a legkülönbözőbb dolgokról beszélgethetünk: színekről, formákról, méretekről, a figurák által megjelenített világ jellemzőiről, élőlények és tárgyak tulajdonságairól, számokról, betűkről. Szóval gyurmázni jó, de nem mindegyik féle gyurma használható mindenre egyformán. Most néhány készen kapható gyurma előnyös és hátrányos tulajdonságait vetjük össze.


Klasszikus játékgyurma, plasztilin

Színes és natúr változatban kapható. Zsíros, maszatolós, általában jellegzetes szaga is van. Ugyanakkor kis átgyúrás után a kézmelegtől jól formálhatóvá válik, a formáját megtartja és nem szárad meg a levegőn. Az itt felsorolt gyurmák közül a legolcsóbb.


Play-doh (és klónjai)


A zsíros játékgyurmához hasonlít, de még annál is puhább, a hipotón kezecskék örömére. Szintén jól formálható és formatartó, de kellemesebb a tapintása. Játék után viszont azonnal jól zárható dobozba kell rakni (ilyenben kapható), mert a levegőn megszárad és használhatatlanná válik (annyira viszont nem szárad jól, hogy az így készített figurákat később használni tudjuk.) A kicsit kiszáradt gyurmát néhány csepp vízzel átgyúrva még felfrissíthetjük. Sok élénk színben és számtalan kiegészítővel kapható, de ha olyan eszközökkel vásároljuk, amelyek kész figurákat állítanak elő, akkor a gyerekek kevésbé fognak maguk formázni, vagyis a finommozgásos gyakorlás háttérbe szorul.



PlayFoam, gyurmagolyócskák, habgyurma, gyurmahab, habszivacs gyurma


Ez a különleges gyurma nem egy homogén massza, hanem apró golyócskákból áll, amelyeket egy kissé nyúlós anyag tart össze. Az összekeveredő színek nem adnak ki olyan gusztustalan, zöldes szürke végeredményt, mint a fenti két anyagnál, hiszen a gömböcskék keveredésnél is ugyanolyanok maradnak. Érdekes élményt ad a gyúrogatása, de szinte azonnal szétcsúszik, szétesik, ahogy megformázunk valamit. A reklámjain látható klassz, térbeli figurák megalkotására lényegében alkalmatlan. A szétpotyogó golyócskák mindenre rátapadnak, viszont nem kenődnek szét és nyom nélkül le lehet őket szedni.


Moon Dough

A Moon Dough szintén nem a klasszikus gyúrogatós gyurma, bár sokkal jobban összeáll, mint a habgyurma - miközben ugyanolyan könnyű. Formákba nyomva remekül összetapad és az így készült figurák gyors sikerélményt adnak a gyerekeknek (az önálló alkotás bátorítására viszont ennél fogva nem igen alkalmas). Szintén nagyon maszatol, mert ha nem préseljük össze erősen, szétpotyog. Az alaposan összenyomott figurák viszont jól egyben maradnak és szerepjátékra nagyon adják magukat.


Hőre/levegőre keményedő gyurmák


Ezek a gyurmák nem annyira a játék kategóriájába tartoznak, inkább a (hobbi) kézműveskedéshez, hiszen nem az alkotófolyamaton van a hangsúly, hanem a végeredményen (Ha játékboltban nem találunk ilyet, keressük hobbiboltokban.) Inkább akkor érdemes megpróbálkozni vele, ha a gyerek már a hagyományos, zsíros vagy a Play-doh-szerű, vizes gyurmákkal jól bánik, szívesen alkot belőlük és nagyinak közeledik a szülinapja. A fülbevalótól és más ékszerektől a gombon át a gyöngyökig és apró figurákig rengetegféle dolgot szoktak belőle készíteni. Létezik belőle, süthető, főzhető vagy levegőn száradó változat is. Közös tulajdonságuk, hogy a létrehozott figura műanyag keménységű, tartós darab lesz. Általában ezeket is át kell gyúrni, hogy puhák és jól formálhatóak legyenek, de nem nehéz velük bánni.



Méhviasz gyurma


Kis lapocskákban kapható, kellemes színekben. Akik kedvelik, azok azért kedvelik, mert természetes anyagból készül, nem vegyszerekben matat vele a gyerek. Akik nem kedvelik, azok azért, mert nagyon nehezen puhul fel és akkor is keményebb, mint más gyurmák, így nehéz formázni (különösen lazább izomtónusú, "gyengébb" kezekkel). A (nagy nehezen) megformált figurák viszont szépek, fényesek és tartósak, miközben az újraformálhatóságukat sem vesztik el.