Határtalan terápiák koragyermekkorban

Fogyatékossággal élő gyermekekkel foglalkozó egészségügyi és szociális szférában dolgozó szakemberek, valamint pedagógusok látogatottak el Szlovákiából a nyíregyházi Csodavár Inkluzív Fejlesztő Központ és Játszóházba hétvégén.

Vékony Katalin2020. január 27.

ViaCarpatiaFogyatékossággal élő gyermekekkel foglalkozó egészségügyi és szociális szférában dolgozó szakemberek, valamint pedagógusok látogatottak el Szlovákiából a nyíregyházi Csodavár Inkluzív Fejlesztő Központ és Játszóházba hétvégén, ahol innovatív fejlesztési lehetőségekkel ismerkedhettek meg a Rejtett Kincsek Down Egyesület és a szlovák egészségközpont által szervezett „Koragyermekkori intervenció a határ két oldalán” című program keretében.

Magyarországon és Szlovákiában is egyre több kisgyereknek lenne szüksége korai fejlesztésre, erre azonban nem mindenkinek van lehetősége. Ezen segít a nyíregyházi Rejtett Kincsen Down Egyesület, valamint a kassai Centrum Liberta egészségügyi és gyógypedagógus szakemberei által megálmodott terv, melyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program támogat. Az egy éven át tartó időszaknak csak egyik eleme volt a hétvégi szakmai látogatás, ahol többek között autizmussal élő gyermekek számára kifejlesztett terápiákat, valamint a korai fejlesztést támogató, játékos foglalkozásokat láthatták testközelből a Szlovákiából érkező szakemberek.

"Egy olyan szakmai program megvalósítását tűztük ki célul közösen, mely segítségével a társadalom perifériáján élő, korai fejlesztésre szoruló gyermekek kiszűrési metódusát javítjuk, valamint életminőségét, elfogadását és társadalomba való beilleszkedését segítjük a határ mindkét oldalán" - mondta el Kisari Károly, a Rejtett Kincsek Down egyesület elnöke majd hozzátette: "A program során szakmai workshopok és szülői fórumok valósultak meg mind Szlovákiában, mind Magyarországon, emellett a Rejtett Kincsek Down Egyesület munkatársai Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4 periféria területén szűrést végeztek a 0-6 éves korosztály számára, és tartottak számos előadást a régióban."

A program következő állomásaként a nyíregyházi gyógypedagógus szakemberek látogatnak el Kassára, a Liberta Egészségközpontba, majd a Szlovákiában élő családok nyerhetnek bepillantást a nyíregyházi Csodavár munkásságába.

Interreg